Natura zdecydowała, że do słyszenia będziemy wykorzystywać dwoje uszu. Wyobraź sobie, że jesteś w lesie. Zatykasz jedno ucho. Nadal słyszysz śpiew ptaka. Ale tylko słuchając oboma uszami, możesz określić, że ptak siedzi w gałęziach krzewu rosnącego z lewej strony.

Przy obustronnym niedosłuchu powinno się dopasowywać aparaty słuchowe na oba uszy. Dzięki temu można wyraźniej i przy mniejszym wysiłku słyszeć mowę, zwłaszcza w głośnym otoczeniu.

Będziesz słyszał i rozumiał jeszcze lepiej, jeśli wybierzesz nie tylko dwa aparaty słuchowe, ale dwa takie aparaty, które wykorzystują technikę obuuszną. Przy takim rozwiązaniu prawy i lewy aparat, za pomocą bezprzewodowej łączności, wymieniają między sobą informacje, tworząc harmonijny obraz dźwięku. Tylko ta technika, naśladując słyszenie kierunkowe, pozwala aparatom tworzyć naturalne wrażenia. Słyszenie kierunkowe jest warunkiem komfortowego słyszenia w hałaśliwym środowisku.

Jeśli czasem chcesz ręcznie regulować aparaty, w systemach obuusznych możesz zmienić program lub poziom głośności w obu urządzeniach jednocześnie, regulując ustawienia w jednym