Jakie są rodzaje aparatów słuchowych?

Aparaty zauszne (BTE)

Większość użytkowników aparatów słuchowych decyduje się na aparaty zauszne. Są lekkie, bardzo małe i niemalże niewidoczne za uchem. Występują w dwóch wariantach:

a) Aparat ze słuchawką w uchu, w którym wzmocniony sygnał wędruje przez dyskretny, niezwykle cienki przewód do słuchawki umieszczonej w przewodzie słuchowym, blisko błony bębenkowej. System ten zapewnia czysty, naturalny dźwięk. Mała nasadka lub indywidualna wkładka utrzymuje słuchawkę na miejscu.

b) Aparat z dźwiękowodem, w którym dźwięk przechodzi przez dźwiękowód do indywidualnej wkładki, idealnie dopasowanej do Twojego ucha. W tych aparatach można umieścić większą baterię i wzmacniacz o większej mocy, co sprawia, że są dobrym rozwiązaniem dla osób, których niedosłuch wymaga dużego wzmocnienia dźwięku. Oba modele są dostępne w szerokiej gamie kolorów, pasujących do odcienia włosów.

Aparaty wewnątrzuszne, wykonywane na miarę

Aparaty te są odpowiednie dla osób, które mają ubytek słuchu lekki do średniego. Elementy aparatu słuchowego są ukryte w wykonanej na zamówienie obudowie. Aparat wkłada się wprost do przewodu słuchowego. Efekt estetyczny zależy od tego, na ile widoczny jest aparat, co z kolei wynika z wielkości przewodu słuchowego.

Są trzy warianty:

1) ITE – aparat wewnątrzuszny, który kończy się w zewnętrznej części przewodu słuchowego.


2) CIC – aparat całkowicie wewnątrz-przewodowy, który mieści się głębiej w przewodzie i jest prawie niewidoczny.


3) IIC – aparat całkowicie niewidoczny, który mieści się głęboko w przewodzie, dzięki czemu jest niezauważalny